W Sanktuarium św. Urszuli dzień 29 maja zawsze jest uroczyście obchodzony – z tej racji, że jest to kolebka założonego przez św. Urszulę Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, że tu od 27 lat spoczywają Jej relikwie. Mamy teraz jednak jeszcze jedną okazję do świętowania tego dnia, a włączają się w to świętowanie całe Pniewy i okolice… Obchodziliśmy wczoraj pierwszą rocznicę ogłoszenia św. Urszuli Patronką Miasta Pniewy i było to prawdziwie radosne świętowanie w słonecznej i ciepłej atmosferze! Jak rok temu, tak również teraz obchody z okazji 29 maja były poprzedzone Gminnym Dniem Dziecka – w niedzielę, 28 maja 2017. Zorganizowano go po raz drugi, a powiązanie z św. Urszulą oczywiście nie jest przypadkowe – to przecież dzieci były „powodem” osiedlenia wspólnoty urszulańskiej w Pniewach, to dzieci św. Urszula otoczyła swoją troską przez całe życie, jak to podkreślił burmistrz gminy Pniewy Jarosław Przewoźny na otwarciu Dnia Dziecka.
Również dzieci i ich wychowanie stały się tematem bardzo żywego i radosnego spotkania z Elizą Piotrowską, autorką i ilustratorką książek dla dzieci, które miało miejsce 29 maja 2017, jeszcze przed uroczystą Mszą św. odpustową. Na spotkanie przyszli rodzice z przeważnie małymi dziećmi – prawie wszystkie okazały się gorliwymi czytelnikami książek pani Elizy. W centrum uwagi znajdowała się seria „Święci uśmiechnięci”, do której należy także pozycja o św. Urszuli. Pani Eliza dzieliła się swoimi refleksjami, przemyśleniami o procesie tworzenia, o podejściu do opisanych w książkach świętych, spośród których św. Urszula zajmowała szczególne miejsce właśnie ze względu na swój tak charakterystyczny uśmiech. Ciekawe były te momenty, kiedy pani Eliza, mówiąc o życiu św. Urszuli, dawała także wgląd w swoje własne życie – jak odkrywała podobieństwa między swoim życiem a życiem Świętej – w podróżach, byciu na obczyźnie, nauce języków obcych, w odkrywaniu drugiego człowieka, zwłaszcza w innej kulturze.
Kolejnym punktem programu uroczystości była – już w kaplicy – krótka słowna prezentacja Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji, drugiego zgromadzenia zakonnego obecnego w Pniewach, które w tym roku obchodzi swój jubileusz 50-lecia obecności w mieście. Matka Weronika przedstawiła dzieje pniewskiego klasztoru i wspólnoty, i zachęcała obecnych pniewian do wspierania tego ważnego dzieła duchowego, jakim jest możliwość nieustannego adorowania Pana Jezusa w wystawionym Najświętszym Sakramencie.
Punkt kulminacyjny świętowania rozpoczął się o godz. 18.00 – uroczysta Msza św., której przewodniczył ksiądz dziekan Sławomir Grośty, proboszcz parafii w Brodach, a koncelebrowali księża posługujący w Sanktuarium, proboszczowie obu pniewskich parafii, kapelan sióstr klarysek oraz inni zaprzyjaźnieni księża. W pięknej homilii Ksiądz Dziekan przybliżał bardzo licznie zgromadzonym wiernym postacie dwóch znanych kobiet ziemi pniewskiej: Emilii Sczanieckiej i św. Urszuli i zachęcał, by podążać ich śladami, „uchwycić trop”, jak to zostało nazwane. Pokochać człowieka to „trop” św. Urszuli.
Kiedy zmarła wspomniana Emilia Sczaniecka, kondukt pogrzebowy za jej trumną liczył sobie 12 km. Tylu ludzi przyszło na jej pogrzeb. Kiedy zmarła święta Urszula, Pan Bóg wskazał nam palcem na nią, że ona jest święta, po to, żebyśmy za nią szli, przychodzili tu do tego Sanktuarium, klękali tam przy sarkofagu i się modlili przez kolejne lata, wieki i pokolenia, żebyśmy za nią szli jej tropem, tropem jej życia, żebyśmy podążali do jej relikwii, za jej myślą, żebyśmy potrafili nadać sens, smak, prawdziwą wartość naszemu życiu. Mamy za nią iść w tym kondukcie, który jest pielgrzymką zbawienia, czyli szczęścia człowieka. Jeśli jako wierni, jako mieszkańcy Pniew, którzyśmy ją sobie obrali jako patronkę, pójdziemy za nią, będziemy szczęśliwi.
Homilia Księdza Dziekana w całości:
Uwieńczeniem Mszy św. była także długa, barwna i wzniosła procesja eucharystyczna, która tradycyjnie odbywa się na terenie Sanktuarium. Z kaplicy świętowanie przeniosło się na dziedziniec klasztorny, gdzie miał miejsce występ szczególnych gości, którzy już na niedzielnym Dniu Dziecka zaznaczyli swoją obecność – orkiestra z miejscowości Spjald w Danii, która głównie składa się z dzieci i młodzieży. Ich pobyt w Pniewach właśnie w tym czasie uroczystości św. Urszuli był szczególnie wymowny… Krótki koncert na marimbafonach, syntezatorze i perkusjach zakończył ten piękny dzień w radosnej atmosferze, która niektórych nawet animowała do tanecznych pląsów…
Dużo pięknych słów padło tego dnia, kiedy pniewianie obchodzili pierwszą rocznicę patronatu św. Urszuli nad miastem. Bardzo dużo ludzi brało udział w uroczystości. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że św. Urszula prawdziwie jest obecna w sercach pniewian, że tu, przy relikwiach jest, jak to zostało powiedziane, serce Pniew!
O uroczystości na stronie Urzędu Miejskiego
O spotkaniu z Elizą Piotrowską więcej
Więcej zdjęć na Facebooku